AXT430124 Panasonic
AXT430124 Images
Please contact us for more photos of AXT430124
Part Number AXT430124
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level AXT430124
Datasheet download AXT430124.pdf
Request Quotation for AXT430124
AXT430124 Specifications
Part Number AXT430124
Product Dimensions 7.9 x 2.35 x 1.24
Contact Plating Gold Over Nickel
Max Processing Temp 260
Contact Material Copper Alloy
Rad Hard No
Lead Finish Gold Over Nickel
Operating Temperature -55 to 85 °C
Housing Material Liquid Crystal Polymer
Termination Method Solder
Mounting Surface Mount
Pitch 0.4 mm
Pin Count 30
Body Orientation Straight
Gender HDR
Product Depth 2.35 mm
Product Height 1.24 mm
Product Length 7.9 mm
Replacement Part Number PART-AXT430124
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for AXT430124
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
Molex
Conn Shrouded Header HDR 11 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R