ECA1EHG471B Panasonic
ECA1EHG471B Images
Please contact us for more photos of ECA1EHG471B
Part Number ECA1EHG471B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 25V 20% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 380mA 2000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1EHG471B
Datasheet download ECA1EHG471B.pdf
Request Quotation for ECA1EHG471B
ECA1EHG471B Specifications
Part Number ECA1EHG471B
Construction Aluminum Cylindrical Can
Ripple Current 380 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Leakage Current 117.5@2Min uA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 470 uF
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Product Dimensions 12.5 mm
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm