35CE47AX Sanyo
35CE47AX Images
Please contact us for more photos of 35CE47AX
Part Number 35CE47AX
Manufacturer Sanyo
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 35V \u00b120% (6.3 X 6mm) Cylindrical 0.44 Ohm 230mA 1000hr 105\u00b0C Carrier T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 35CE47AX
Datasheet download 35CE47AX.pdf
Request Quotation for 35CE47AX
35CE47AX Specifications
Part Number 35CE47AX
Package/Case 6.3 X 6
Package Dimensions 6.3 x 6 mm
Lifetime 1000 hr
Tolerance ±20 %
Equivalent Series Resistance 0.44 Ohm
Maximum Processing Temperature 250 °C
Capacitance Value 47 uF
Pin Count 2
Rad Hard No
Voltage(DC) 35 Vdc
Lead Finish Tin|Bismuth
Construction Cylindrical
Leakage Current 16.45@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 230 mA
Mounting Surface Mount
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 6 mm