ECA1HHG220 Panasonic
ECA1HHG220 Images
Please contact us for more photos of ECA1HHG220
Part Number ECA1HHG220
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 22uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 65mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1HHG220
Datasheet download ECA1HHG220.pdf
Request Quotation for ECA1HHG220
ECA1HHG220 Specifications
Part Number ECA1HHG220
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 22 uF
Leakage Current 11@2Min uA
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Ripple Current 65 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Rad Hard No
Construction Aluminum Cylindrical Can
Product Dimensions 11 mm
Package/Case 5 X 11
Lead Pitch For Radial 2 mm
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm