ECA1HHG470B Panasonic
ECA1HHG470B Images
Please contact us for more photos of ECA1HHG470B
Part Number ECA1HHG470B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 50V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 110mA 1000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1HHG470B
Datasheet download ECA1HHG470B.pdf
Request Quotation for ECA1HHG470B
ECA1HHG470B Specifications
Part Number ECA1HHG470B
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 11.2 mm
Rad Hard No
Ripple Current 110 mA
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Leakage Current 23.5@2Min uA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Construction Aluminum Cylindrical Can
Package/Case 6.3 X 11.2
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm