ECA1HM102 Panasonic
ECA1HM102 Images
Please contact us for more photos of ECA1HM102
Part Number ECA1HM102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 50V 20% (12.5 X 25mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 1050mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1HM102
Datasheet download ECA1HM102.pdf
Request Quotation for ECA1HM102
ECA1HM102 Specifications
Part Number ECA1HM102
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 25 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Leakage Current 500@2Min uA
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Ripple Current 1050 mA
Package/Case 12.5 X 25
Capacitance Value 1000 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm