ECA1JHG221B Panasonic
ECA1JHG221B Images
Please contact us for more photos of ECA1JHG221B
Part Number ECA1JHG221B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 63V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 335mA 2000h 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1JHG221B
Datasheet download ECA1JHG221B.pdf
Request Quotation for ECA1JHG221B
ECA1JHG221B Specifications
Part Number ECA1JHG221B
Capacitance Value 220 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Finish Tin
Leakage Current 138.6@2Min uA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Ripple Current 335 mA
Product Dimensions 16 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 63 V
Package/Case 10 X 16
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 16 mm