ECA1VHG221 Panasonic
ECA1VHG221 Images
Please contact us for more photos of ECA1VHG221
Part Number ECA1VHG221
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 270mA 1000h 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1VHG221
Datasheet download ECA1VHG221.pdf
Request Quotation for ECA1VHG221
ECA1VHG221 Specifications
Part Number ECA1VHG221
Capacitance Value 220 uF
Leakage Current 77@2Min uA
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 35 V
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Ripple Current 270 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Package/Case 8 X 11.5
Product Dimensions 11.5 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 11.5 mm