| Part Number | ECA1VM221 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 507580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 220uF 35V 20% (8 X 11.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 350mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECA1VM221 |
| Datasheet download |
| Part Number | ECA1VM221 |
|---|---|
| Product Dimensions | 11.5 mm |
| Termination Style | Radial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Package/Case | 8 X 11.5 |
| Capacitance Value | 220 uF |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Leakage Current | 77@2Min uA |
| Ripple Current | 350 mA |
| Lead Pitch For Radial | 3.5 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Radial |
| Voltage(DC) | 35 V |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Diameter | 8 mm |
| Product Height | 11.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-ECA1VM221 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 68uF 63V 20% (8 X 10.2mm) SMD 250mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEFK1J680UP.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 3.3uF 400V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 54mA 2000h 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA2GM3R3B.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 10uF 50V 20% (6.3 X 5mm) Radial 2.5mm 35mA 1000h 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECEA1HKS100i.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 22uF 16V 20% (4 X 5.8mm) SMD 29.5mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHBC220UAR.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 33uF 50V 20% (8 X 6.2mm) SMD 70mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EEEHA1H330UP.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 10uF 35V 20% (5 X 5.8mm) SMD 160mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for UCD1V100MCL1GS.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 1000uF 35V \u00b120% (16 X 16.5mm) Cylindrical 0.054 Ohm 1260mA 5000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMVY350ADA102MLH0S.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEMVA161ADA100MHA01 CAPACITOR (HF) SMD - |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10000uF 63V \u00b120% (30 X 50mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 5490mA 2000hr 85\u00b0C Download PDF datasheet for ESMH630VSN103MR50S.pdf |
|
NIC Components | Cap Aluminum 330uF 16V 20% (10 X 8mm) SMD 450mA 2000 hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for NACZ331M16V10X8TR13F.pdf |