ECA1VM331 Panasonic
ECA1VM331 Images
Please contact us for more photos of ECA1VM331
Part Number ECA1VM331
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 440mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1VM331
Datasheet download ECA1VM331.pdf
Request Quotation for ECA1VM331
ECA1VM331 Specifications
Part Number ECA1VM331
Rad Hard No
Voltage(DC) 35 V
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Leakage Current 115.5@2Min uA
Termination Style Radial
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Operating Temperature -40 to 85 °C
Capacitance Value 330 uF
Ripple Current 440 mA
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm