ECA2CM3R3 Panasonic
ECA2CM3R3 Images
Please contact us for more photos of ECA2CM3R3
Part Number ECA2CM3R3
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 3.3uF 160V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 66mA 2000h 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA2CM3R3
Datasheet download ECA2CM3R3.pdf
Request Quotation for ECA2CM3R3
ECA2CM3R3 Specifications
Part Number ECA2CM3R3
Ripple Current 66 mA
Leakage Current 41.68@2Min uA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Product Dimensions 11.2 mm
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Voltage(DC) 160 V
Operating Temperature -25 to 85 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Construction Aluminum Cylindrical Can
Package/Case 6.3 X 11.2
Mounting Through Hole
Capacitance Value 3.3 uF
Lead Finish Tin
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm