| Part Number | ECWFA2J474J |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 323730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.47uF 630V PP 5% (18.2 X 10 X 15.1mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ECWFA2J474J |
| Datasheet download |
| Part Number | ECWFA2J474J |
|---|---|
| Voltage(DC) | 630 V |
| Rad Hard | No |
| Seated Plane Height | 15.1 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Lead Pitch For Radial | 15 mm |
| Capacitance Value | 0.47 uF |
| Package/Case | 18.2(Max) X 10(Max) X 15.1(Max) |
| Pin Count | 2 |
| Construction | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Supplier Package | Radial |
| Termination Style | Radial |
| Dielectric Material | PP |
| Product Dimensions | 18.2(Max) x 10(Max) x 15.1(Max) |
| Product Depth | 10(Max) mm |
| Product Height | 15.1(Max) mm |
| Product Length | 18.2(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-ECWFA2J474J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Film 1uF 63V PEN 10% (6 X 4.4 X 5mm) Stacked 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for LDEDD4100KA0N00.pdf |
|
KEMET | Cap Film 12uF 900V PP 5% (41.5 X 20 X 40mm) 37.5mm 0.0063 Ohm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C4AEOBW5120A3FJ.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.047uF 250V PET 10% (6 X 14mm) Axial 100\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MKT 1813-347-255.pdf |
|
KEMET | BULK BOX Download PDF datasheet for SBDC41007705M.pdf |
|
AVX | Cap Film 0.22uF 63V PEN 5% (4.7 X 3.2 X 3mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CB037D0224JBC.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.047uF 2000V PP 5% (26 X 9 X 18.5mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C Tray Download PDF datasheet for PHE450SD5470JR06L2.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.047uF 250VAC PET 10% (15 X 6 X 13mm) Radial 12.5mm 85\u00b0C Download PDF datasheet for ECQU2A473KL.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.001uF 16V PPS 5% (1.6 X 0.8 X 0.7mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1C102JX5.pdf |
|
TDK | Cap Film 6.8uF 305VAC PP 10% (42 X 20 X 39.5mm) Radial 37.5mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32926H3685K.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.47uF 560V PP 20% (18 X 9 X 12.5mm) Radial 15mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for R46KI347050P1M.pdf |