| Part Number | EECHZ0E106 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 402450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap 10F 2.5V -20% to 40% 1000 hr (30 X 10mm) Radial 5mm 70\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Electric Double Layer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EECHZ0E106 |
| Datasheet download |
| Part Number | EECHZ0E106 |
|---|---|
| Termination Style | Radial |
| Lifetime | 1000 hr |
| Rad Hard | No |
| Lead Diameter | 0.6 mm |
| Capacitance Value | 10 F |
| Seated Plane Height | 30 mm |
| Tolerance | -20 to 40 % |
| Voltage(DC) | 2.5 V |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Product Dimensions | 30 mm |
| Package/Case | 10 X 30 |
| Operating Temperature | -25 to 70 °C |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Product Diameter | 10 mm |
| Product Height | 30 mm |
| Product Weight | 3.1 gram |
| Replacement Part Number | PART-EECHZ0E106 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Cap 3F 5V -20% to 80% 1000 hr (32.5 X 21.3 X 11mm) Radial 5.3mm 60\u00b0C Download PDF datasheet for PM-5R0H305T-R.pdf |
|
AVX | Cap 33000uF 5.5V -20% to 80% (20 X 15 X 4.8mm) Planar Mount 0.125 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for BZ055B333ZSB.pdf |
|
Panasonic | Cap 10F 2.5V -20% to 40% 1000 hr (30 X 10mm) Radial 5mm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EECHZ0E106.pdf |
|
Eaton | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (19 X 5 X 19.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 30 Ohm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for KR-5R5V105-R.pdf |
|
AVX | SUPERCAPACITORS ULTRACAPACITORS 5VOLTS Download PDF datasheet for SCMR22C155MSBA0.pdf |
|
Eaton | Supercapacitors Download PDF datasheet for PHV-5R4H155-R.pdf |
|
Panasonic | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 8mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECF5R5U105.pdf |
|
Eaton | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (13.5 X 6.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 30 Ohm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for KR-5R5C105-R.pdf |
|
AVX | BESTCAP 250MF 5.5V Download PDF datasheet for BZ315A254ZSBCC.pdf |
|
KEMET | Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% (10.5 X 8.5mm) SMD Cylindrical 70\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for FC0H224ZFTBR24.pdf |