| Part Number | EECRG0V105HN |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 283020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap 1F 3.6V -20% to 80% 2000 hr (20.5 X 19 X 6.5mm) Radial Stacked Coin 20mm 85\u00b0C Tray |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Electric Double Layer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EECRG0V105HN |
| Datasheet download |
| Part Number | EECRG0V105HN |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | -20 to 80 % |
| Product Dimensions | 20.5(Max) x 19 x 6.5(Max) |
| Termination Style | Radial |
| Lead Pitch For Radial | 20 mm |
| Seated Plane Height | 6.5 mm |
| Lead Diameter | 1 mm |
| Supplier Package | Radial |
| Construction | Stacked Coin |
| Package/Case | 20.5(Max) X 19 X 6.5(Max) |
| Capacitance Value | 1 F |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 3.6 V |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Depth | 19 mm |
| Product Height | 6.5(Max) mm |
| Product Length | 20.5(Max) mm |
| Product Weight | 4.1 gram |
| Replacement Part Number | PART-EECRG0V105HN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap 47000uF 4.5V -20% to 80% 1000 hr (20 X 15 X 2.3mm) Wire Lead Flat 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for BZ054B473ZWB88.pdf |
|
Eaton | Cap 35F 2.7V -10 to 30% 1000 hr(12.5 X 49mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 65\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for HV1245-2R7356-R.pdf |
|
Eaton | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 6.9mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for KR-5R5C105H-R.pdf |
|
AVX | Cap 47000uF 4.5V -20% to 80% (20 X 15 X 2.3mm) Planar Mount 0.204 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for BZ154B473ZSBBH.pdf |
|
Panasonic | Cap 0.33F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (11.5 X 10.5 X 6.5mm) Radial Stacked Coin 10mm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EECS0HD334H.pdf |
|
Eaton | Cap 0.47F 5.4V -10% to 30% 1000 hr (17.3 X 9 X 14.5mm) Radial 11.8mm 0.4 Ohm 65\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PHV-5R4V474-R.pdf |
|
AVX | Cap 0.02uF 4.5V -20% to 80% 1000 hr (20 X 15 X 2.3mm) Gull Wing Flat 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for BZ054B223ZSBBQ-L.pdf |
|
Panasonic | Cap 0.47F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 9.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 85\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECF5R5H474N.pdf |
|
AVX | BESTCAP 250MF 5.5V Download PDF datasheet for BZ315A254ZSBCC.pdf |
|
Panasonic | Cap 0.1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (13.5 X 9.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EECF5R5H104.pdf |