| Part Number | EECRG0V224VN |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 183400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap 0.22F 3.6V -20% to 80% 2000 hr (10.5 X 5 X 11.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 85\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Electric Double Layer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EECRG0V224VN |
| Datasheet download |
| Part Number | EECRG0V224VN |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Lead Diameter | 0.8 mm |
| Termination Style | Radial |
| Pin Count | 2 |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Voltage(DC) | 3.6 V |
| Seated Plane Height | 11.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 10.5(Max) x 5(Max) x 11.5(Max) |
| Capacitance Value | 0.22 F |
| Construction | Stacked Coin |
| Supplier Package | Radial |
| Lead Finish | Tin |
| Tolerance | -20 to 80 % |
| Package/Case | 10.5(Max) X 5(Max) X 11.5(Max) |
| Product Depth | 5(Max) mm |
| Product Height | 11.5(Max) mm |
| Product Length | 10.5(Max) mm |
| Product Weight | 1 gram |
| Replacement Part Number | PART-EECRG0V224VN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Cap 0.47F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (13.5 X 6.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 50 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for KR-5R5C474-R.pdf |
|
Eaton | Cap 1F 5V -20% to 80% 1000 hr (22 X 17.3 X 9mm) Radial 11.8mm 0.5 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for PB-5R0H105-R.pdf |
|
Eaton | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 6.9mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for KR-5R5C105H-R.pdf |
|
Panasonic | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 9.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 85\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECF5R5H105.pdf |
|
Eaton | Cap 0.47F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (12.4 X 11.5 X 5mm) Radial Stacked Coin 10mm 50 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for KR-5R5H474-R.pdf |
|
Eaton | KW Supercapacitors Coin cells Download PDF datasheet for KW-5R5C224H-R.pdf |
|
AVX | Cap 47000uF 4.5V -20% to 80% 1000 hr (20 X 15 X 2.3mm) Wire Lead Flat 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for BZ054B473ZWB88.pdf |
|
Panasonic | Cap 1.5F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (19 X 5.5 X 20.5mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECS5R5V155.pdf |
|
Eaton | Cap 3F 5V -20% to 80% 1000 hr (32.5 X 21.3 X 11mm) Radial 5.3mm 60\u00b0C Download PDF datasheet for PM-5R0H305T-R.pdf |
|
Vishay | Cap 25F 2.7V -20 to 50% 1000 hr (18 X 20mm) Radial Cylindrical 7.5mm 85\u00b0C Tray Download PDF datasheet for MAL222091004E3.pdf |