| Part Number | EECSE0H224 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 524660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (10.5 X 5.4mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Ammo Pack |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Electric Double Layer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EECSE0H224 |
| Datasheet download |
| Part Number | EECSE0H224 |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 70 °C |
| Lifetime | 1000 hr |
| Tolerance | -20 to 80 % |
| Voltage(DC) | 5.5 V |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Lead Pitch For Radial | 5 mm |
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 10.5(Max) X 5.4 |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Seated Plane Height | 13.5 mm |
| Construction | Stacked Coin |
| Lead Diameter | 0.55 mm |
| Product Dimensions | 5.4 mm |
| Capacitance Value | 0.22 F |
| Lead Finish | Tin |
| Product Diameter | 10.5(Max) mm |
| Product Length | 5.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-EECSE0H224 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (12.4 X 11.5 X 5mm) Radial Stacked Coin 10mm 75 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for KR-5R5H224-R.pdf |
|
AVX | BESTCAP 250MF 5.5V Download PDF datasheet for BZ315A254ZSBCC.pdf |
|
KEMET | Cap 0.1F 5.5V -20% to 80% (11 X 6.5mm) Radial Cylindrical 5.08mm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for FG0H104ZF.pdf |
|
Eaton | Supercapacitors Download PDF datasheet for PHV-5R4H155-R.pdf |
|
Panasonic | Cap 1F 5.5V -20% to 80% 1000 hr (21.5 X 8mm) Radial Stacked Coin 5mm 70\u00b0C Tray Download PDF datasheet for EECF5R5U105.pdf |
|
AVX | Cap 33000uF 5.5V -20% to 80% (20 X 15 X 4.8mm) Planar Mount 0.125 Ohm 70\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for BZ055B333ZSB.pdf |
|
KEMET | Cap 0.22F 5.5V -20% to 80% (10.5 X 8.5mm) SMD Cylindrical 70\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for FC0H224ZFTBR24.pdf |
|
AVX | SuperCapacitor, Cylindrical EM, SCC series, Leaded, Dbl Layer, 8mm Diam, 20mm case length, 2.7VDC, 3.3F, +30% -10%, Radial Lead, Bulk Download PDF datasheet for SCCR20B335SRB.pdf |
|
AVX | CAPACITOR 1F 2.7V THRU HOLE Download PDF datasheet for SCCR12B105SRB.pdf |
|
Panasonic | Cap 0.22F 3.6V -20% to 80% 2000 hr (11.5 X 10.5 X 6mm) Radial Stacked Coin 10mm 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EECRG0V224H.pdf |