| Part Number | EEE-FK2A470AQ |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 308150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 47uF 100V 20% (12.5 X 13.5mm) SMD 500mA 5000 hr 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEE-FK2A470AQ |
| Datasheet download |
| Part Number | EEE-FK2A470AQ |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Ripple Current | 500 mA |
| Construction | Cylindrical |
| Lead Finish | Tin |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Dimensions | 13.5 mm |
| Leakage Current | 47@2Min uA |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 245 |
| Tolerance | 20 % |
| Package/Case | 12.5 X 13.5 |
| Product Diameter | 12.5 mm |
| Product Height | 13.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEE-FK2A470AQ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Aluminum 56uF 100V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 463mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC2A560.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 47uF 25V \u00b120% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 80mA 1000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EKMG250ELL470ME11D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10uF 50V \u00b120% (5 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 40mA 1000hr 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for EKMG500ETD100ME11D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 100uF 25V \u00b120% (10 X 12.5mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.02 Ohm 4320mA 15000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for APS-250ELL101MJC5S.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 45mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for EEUFC1H2R2.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZH100ETD331MF111 CAPACITOR (HF) CM1 - |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKZH250ETD471MJC51 CAPACITOR (HF) - |
|
NIC Components | Cap Aluminum 47uF 25V 20% (6.3 X 7mm) Radial 2.5mm 4.85 Ohm 70mA 1000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for NRES470M25V6.3X7F.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 470uF 250V 20% (22 X 50mm) 10mm 1650mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for LGU2E471MELZ.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 16V 20% Radial 2000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECA1CM331B.pdf |