RL81C271MDN1KX Nichicon
RL81C271MDN1KX Images
Please contact us for more photos of RL81C271MDN1KX
Part Number RL81C271MDN1KX
Manufacturer Nichicon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 16V 20% (8 X 8mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 3.5mm 0.01 Ohm 5000mA 5000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level RL81C271MDN1KX
Datasheet download RL81C271MDN1KX.pdf
Request Quotation for RL81C271MDN1KX
RL81C271MDN1KX Specifications
Part Number RL81C271MDN1KX
Package/Case 8 X 8
Maximum Processing Temperature 260 °C
Ripple Current 5000 mA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Supplier Package Radial
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Leakage Current 864@2Min uA
Capacitance Value 270 uF
Construction Aluminum Cylindrical Can
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Package Dimensions 8 x 8 mm
Mounting Through Hole
Lead Finish Silver
Lifetime 5000 hr
Equivalent Series Resistance 0.01 Ohm
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 8 mm
Product Height 8 mm