RGA100M2WBK-1020S Surge Components
RGA100M2WBK-1020S Images
Please contact us for more photos of RGA100M2WBK-1020S
Part Number RGA100M2WBK-1020S
Manufacturer Surge Components
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 450V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 105mA 2000 hr 105\u00b0C
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level RGA100M2WBK-1020S
Datasheet download RGA100M2WBK-1020S.pdf
Request Quotation for RGA100M2WBK-1020S
RGA100M2WBK-1020S Specifications
Part Number RGA100M2WBK-1020S
Voltage(DC) 450 V
Capacitance Value 10 uF
Mounting Through Hole
Package/Case 10 X 20
Construction Aluminum Cylindrical Can
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Pitch For Radial 5 mm
Ripple Current 105 mA
Product Dimensions 10 x 20
Leakage Current 115@5Min uA
Lifetime 2000 hr
Supplier Package Radial
Rad Hard No
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm