EETXB2G121JJ Panasonic
EETXB2G121JJ Images
Please contact us for more photos of EETXB2G121JJ
Part Number EETXB2G121JJ
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 120uF 400V 20% (25 X 35mm) Snap-In Cylindrical 10mm 750mA 7000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EETXB2G121JJ
Datasheet download EETXB2G121JJ.pdf
Request Quotation for EETXB2G121JJ
EETXB2G121JJ Specifications
Part Number EETXB2G121JJ
Package/Case 25 X 35
Construction Cylindrical
Product Dimensions 25 x 35
Lifetime 7000 hr
Capacitance Value 120 uF
Mounting Through Hole
Leakage Current 657.27@5Min uA
Voltage(DC) 400 V
Operating Temperature -25 to 105 °C
Lead Finish Tin
Termination Style Snap-In
Ripple Current 750 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Lead Pitch For Radial 10 mm
Product Diameter 25 mm
Product Height 35 mm