EEE1HA2R2SR Panasonic
EEE1HA2R2SR Images
Please contact us for more photos of EEE1HA2R2SR
Part Number EEE1HA2R2SR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (4 X 5.4mm) SMD 16mA 2000h 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1HA2R2SR
Datasheet download EEE1HA2R2SR.pdf
Request Quotation for EEE1HA2R2SR
EEE1HA2R2SR Specifications
Part Number EEE1HA2R2SR
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 2.2 uF
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 5.4 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Operating Temperature -40 to 85 °C
Leakage Current 3@2Min uA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Ripple Current 16 mA
Package/Case 4 X 5.4
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.4 mm