EEE0JA471P Panasonic
EEE0JA471P Images
Please contact us for more photos of EEE0JA471P
Part Number EEE0JA471P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 6.3V 20% (8 X 10.2mm) SMD 380mA 2000 hr 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE0JA471P
Datasheet download EEE0JA471P.pdf
Request Quotation for EEE0JA471P
EEE0JA471P Specifications
Part Number EEE0JA471P
Leakage Current 29.61@2Min uA
Mounting Surface Mount
Package/Case 8 X 10.2
Ripple Current 380 mA
Construction Cylindrical
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 470 uF
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 10.2 mm
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Product Diameter 8 mm
Product Height 10.2 mm