EEE1CA330WR Panasonic
EEE1CA330WR Images
Please contact us for more photos of EEE1CA330WR
Part Number EEE1CA330WR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 33uF 16V 20% (5 X 5.4mm) SMD 35mA 1000 hr 85\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEE1CA330WR
Datasheet download EEE1CA330WR.pdf
Request Quotation for EEE1CA330WR
EEE1CA330WR Specifications
Part Number EEE1CA330WR
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Package/Case 5 X 5.4
Product Dimensions 5.4 mm
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 33 uF
Mounting Surface Mount
Ripple Current 35 mA
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 16 V
Product Diameter 5 mm
Product Height 5.4 mm