EEUED2C101 Panasonic
EEUED2C101 Images
Please contact us for more photos of EEUED2C101
Part Number EEUED2C101
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 100uF 160V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1170mA 10000h 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2C101
Datasheet download EEUED2C101.pdf
Request Quotation for EEUED2C101
EEUED2C101 Specifications
Part Number EEUED2C101
Package/Case 12.5 X 25
Ripple Current 1170 mA
Leakage Current 970@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -25 to 105 °C
Capacitance Value 100 uF
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 25 mm
Voltage(DC) 160 V
Product Diameter 12.5 mm
Product Height 25 mm