EEEFC1H1R0R Panasonic
EEEFC1H1R0R Images
Please contact us for more photos of EEEFC1H1R0R
Part Number EEEFC1H1R0R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1uF 50V 20% (4 X 5.4mm) SMD 30mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFC1H1R0R
Datasheet download EEEFC1H1R0R.pdf
Request Quotation for EEEFC1H1R0R
EEEFC1H1R0R Specifications
Part Number EEEFC1H1R0R
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 1 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Construction Cylindrical
Package/Case 4 X 5.4
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 5.4 mm
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Ripple Current 30 mA
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.4 mm