EEEFC1H2R2R Panasonic
EEEFC1H2R2R Images
Please contact us for more photos of EEEFC1H2R2R
Part Number EEEFC1H2R2R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 2.2uF 50V 20% (4 X 5.4mm) SMD 30mA 1000h 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFC1H2R2R
Datasheet download EEEFC1H2R2R.pdf
Request Quotation for EEEFC1H2R2R
EEEFC1H2R2R Specifications
Part Number EEEFC1H2R2R
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Capacitance Value 2.2 uF
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 5.4 mm
Rad Hard No
Leakage Current 3@2Min uA
Tolerance 20 %
Ripple Current 30 mA
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Operating Temperature -40 to 105 °C
Package/Case 4 X 5.4
Product Diameter 4 mm
Product Height 5.4 mm