EEEFK1H471AV Panasonic
EEEFK1H471AV Images
Please contact us for more photos of EEEFK1H471AV
Part Number EEEFK1H471AV
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 50V 20% (16 X 16.5mm) Cylindrical 1610mA 5000 hr 105\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFK1H471AV
Datasheet download EEEFK1H471AV.pdf
Request Quotation for EEEFK1H471AV
EEEFK1H471AV Specifications
Part Number EEEFK1H471AV
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Dimensions 16 x 16.5
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 470 uF
Max Processing Temp 235
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Pin Count 2
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Package/Case 16 X 16.5
Ripple Current 1610 mA
Lead Finish Tin|Bismuth
Leakage Current 235@2Min uA
Product Diameter 16 mm
Product Height 16.5 mm