EEEFP0J331AP Panasonic
EEEFP0J331AP Images
Please contact us for more photos of EEEFP0J331AP
Part Number EEEFP0J331AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (8 X 6.2mm) SMD 0.18 Ohm 500mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFP0J331AP
Datasheet download EEEFP0J331AP.pdf
Request Quotation for EEEFP0J331AP
EEEFP0J331AP Specifications
Part Number EEEFP0J331AP
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 6.2 mm
Operating Temperature -55 to 105 °C
Voltage(DC) 6.3 V
Package/Case 8 X 6.2
Construction Cylindrical
Max Processing Temp 260
Equivalent Series Resistance 0.18 Ohm
Tolerance 20 %
Ripple Current 500 mA
Lifetime 2000 hr
Leakage Current 20.79@2Min uA
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 330 uF
Product Diameter 8 mm
Product Height 6.2 mm