EEEFP1V331AP Panasonic
EEEFP1V331AP Images
Please contact us for more photos of EEEFP1V331AP
Part Number EEEFP1V331AP
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 35V 20% (10 X 10.2mm) SMD 0.06 Ohm 1190mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEFP1V331AP
Datasheet download EEEFP1V331AP.pdf
Request Quotation for EEEFP1V331AP
EEEFP1V331AP Specifications
Part Number EEEFP1V331AP
Operating Temperature -55 to 105 °C
Lead Finish Tin/Bismuth
Product Dimensions 10.2 mm
Leakage Current 115.5@2Min uA
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Construction Cylindrical
Ripple Current 1190 mA
Capacitance Value 330 uF
Package/Case 10 X 10.2
Lifetime 2000 hr
Equivalent Series Resistance 0.06 Ohm
Voltage(DC) 35 V
Product Diameter 10 mm
Product Height 10.2 mm