EEEHB1H100P Panasonic
EEEHB1H100P Images
Please contact us for more photos of EEEHB1H100P
Part Number EEEHB1H100P
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 10uF 50V 20% (6.3 X 5.8mm) SMD 35mA 2000 hr 105\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEEHB1H100P
Datasheet download EEEHB1H100P.pdf
Request Quotation for EEEHB1H100P
EEEHB1H100P Specifications
Part Number EEEHB1H100P
Max Processing Temp 250
Lead Finish Tin/Bismuth
Voltage(DC) 50 V
Package/Case 6.3 X 5.8
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 3@2Min uA
Product Dimensions 5.8 mm
Type Cylindrical
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 105 °C
Capacitance Value 10 uF
Ripple Current 35 mA
Construction Cylindrical
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 5.8 mm