EEF-CX0D331XR Panasonic
EEF-CX0D331XR Images
Please contact us for more photos of EEF-CX0D331XR
Part Number EEF-CX0D331XR
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 2V 20% 2917 J-Lead Flat 0.012 Ohm 5600mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed Carrier T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEF-CX0D331XR
Datasheet download EEF-CX0D331XR.pdf
Request Quotation for EEF-CX0D331XR
EEF-CX0D331XR Specifications
Part Number EEF-CX0D331XR
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Voltage(DC) 2 V
Lead Finish Tin
Termination Style J Lead
Capacitance Value 330 uF
Ripple Current 5600 mA
Package/Case 2917
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9
Supplier Package 2917
Leakage Current 66@2Min uA
Rad Hard No
Equivalent Series Resistance 0.012 Ohm
Pin Count 2
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm