EEF-CX0E331R Panasonic
EEF-CX0E331R Images
Please contact us for more photos of EEF-CX0E331R
Part Number EEF-CX0E331R
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 2.5V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.015 Ohm 2700mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEF-CX0E331R
Datasheet download EEF-CX0E331R.pdf
Request Quotation for EEF-CX0E331R
EEF-CX0E331R Specifications
Part Number EEF-CX0E331R
Ripple Current 2700 mA
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.9
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 105 °C
Capacitance Value 330 uF
Lead Finish Tin
Equivalent Series Resistance 0.015 Ohm
Voltage(DC) 2.5 V
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm