EEF-SX0E391XE Panasonic
EEF-SX0E391XE Images
Please contact us for more photos of EEF-SX0E391XE
Part Number EEF-SX0E391XE
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 390uF 2.5V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.006 Ohm 3500mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEF-SX0E391XE
Datasheet download EEF-SX0E391XE.pdf
Request Quotation for EEF-SX0E391XE
EEF-SX0E391XE Specifications
Part Number EEF-SX0E391XE
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 2.5 V
Operating Temperature -40 to 105 °C
Ripple Current 3500 mA
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.9 mm
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.9
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Equivalent Series Resistance 0.006 Ohm
Capacitance Value 390 uF
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.9 mm
Product Length 7.3 mm