EEFCD0J470XE Panasonic
EEFCD0J470XE Images
Please contact us for more photos of EEFCD0J470XE
Part Number EEFCD0J470XE
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 6.3V 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 0.015 Ohm 2700mA 1000 hr 105\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFCD0J470XE
Datasheet download EEFCD0J470XE.pdf
Request Quotation for EEFCD0J470XE
EEFCD0J470XE Specifications
Part Number EEFCD0J470XE
Package/Case 7.3 X 4.3 X 1.8
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Equivalent Series Resistance 0.015 Ohm
Capacitance Value 47 uF
Ripple Current 2700 mA
Voltage(DC) 6.3 V
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 1.8 mm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Depth 4.3 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 7.3 mm