EEFUD0D271XE Panasonic
EEFUD0D271XE Images
Please contact us for more photos of EEFUD0D271XE
Part Number EEFUD0D271XE
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 270uF 2V 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 0.01 Ohm 3500mA 1000h 105\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEFUD0D271XE
Datasheet download EEFUD0D271XE.pdf
Request Quotation for EEFUD0D271XE
EEFUD0D271XE Specifications
Part Number EEFUD0D271XE
Construction Flat
Voltage(DC) 2 V
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 270 uF
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Equivalent Series Resistance 0.01 Ohm
Ripple Current 3500 mA
Package/Case 7.3 X 4.3 X 2.8
Product Dimensions 7.3 x 4.3 x 2.8 mm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Depth 4.3 mm
Product Height 2.8 mm
Product Length 7.3 mm