EEUED2G470SB Panasonic
EEUED2G470SB Images
Please contact us for more photos of EEUED2G470SB
Part Number EEUED2G470SB
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 400V 20% (18 X 20mm) Radial 7.5mm 840mA 10000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUED2G470SB
Datasheet download EEUED2G470SB.pdf
Request Quotation for EEUED2G470SB
EEUED2G470SB Specifications
Part Number EEUED2G470SB
Package/Case 18 X 20
Leakage Current 1138@2Min uA
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Mounting Through Hole
Operating Temperature -25 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Voltage(DC) 400 V
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Ripple Current 840 mA
Product Diameter 18 mm
Product Height 20 mm