EEUFC1E470 Panasonic
EEUFC1E470 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1E470
Part Number EEUFC1E470
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 47uF 25V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 175mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1E470
Datasheet download EEUFC1E470.pdf
Request Quotation for EEUFC1E470
EEUFC1E470 Specifications
Part Number EEUFC1E470
Package/Case 5 X 11
Product Dimensions 11 mm
Leakage Current 11.75@2Min uA
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Ripple Current 175 mA
Lead Finish Tin
Capacitance Value 47 uF
Voltage(DC) 25 V
Lead Pitch For Radial 2 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 5 mm
Product Height 11 mm