| Part Number | EEUFC1H330 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 506970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Aluminum 33uF 50V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 260mA 1000 hr 105\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Aluminum |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EEUFC1H330 |
| Datasheet download |
| Part Number | EEUFC1H330 |
|---|---|
| Capacitance Value | 33 uF |
| Package/Case | 6.3 X 11.2 |
| Max Processing Temp | 250 to 260 |
| Lead Finish | Tin |
| Leakage Current | 16.5@2Min uA |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Ripple Current | 260 mA |
| Product Dimensions | 11.2 mm |
| Rad Hard | No |
| Lead Pitch For Radial | 2.5 mm |
| Tolerance | 20 % |
| Termination Style | Radial |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Height | 11.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-EEUFC1H330 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 470uF 2.5V 20% (5.4 X 8mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2mm 0.0045 Ohm 5200mA 2000hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for APSJ2R5ELL471ME08S.pdf |
|
Nichicon | Cap Aluminum 100uF 50V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 260mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for UVR1H101MPD.pdf |
|
Panasonic | Cap Aluminum 100uF 6.3V 20% (5 X 7mm) Radial 2.5mm 71mA 1000 hr 85\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECEA0JKA101I.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 150uF 10V \u00b120% (6.3 X 7mm) Cylindrical 1.1 Ohm 140mA 10000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMZF100ADA151MF73G.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 15uF 100V 20% (6.3 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 2.5mm 205mA 5000hr 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for EKY-101ETD150MF11D.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 47uF 25V \u00b120% (6.3 X 5.2mm) Cylindrical 60mA 1000hr 105\u00b0C Cardboard T R Download PDF datasheet for EMVE250ADA470MF55G.pdf |
|
Nippon ChemiCon | Cap Aluminum 10000uF 50V \u00b120% (35 X 30mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 4000mA 2000hr 105\u00b0C Download PDF datasheet for EKMQ500VSN103MA30S.pdf |
|
KEMET | Cap Aluminum 47uF 63V 20% (8 X 11mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 0.342 Ohm 405mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ESW476M063AG3AA.pdf |
|
Nippon ChemiCon | NCCEKXJ401ELL270MK201 CAPACITOR (HF) - |
|
Panasonic | Cap Aluminum 330uF 2V 20% 2917 J-Lead Flat 0.012 Ohm 5600mA 2000 hr 105\u00b0C Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for EEF-CX0D331XR.pdf |