EEUFC1V182SB Panasonic
EEUFC1V182SB Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V182SB
Part Number EEUFC1V182SB
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1800uF 35V 20% (18 X 20mm) Radial 7.5mm 2490mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V182SB
Datasheet download EEUFC1V182SB.pdf
Request Quotation for EEUFC1V182SB
EEUFC1V182SB Specifications
Part Number EEUFC1V182SB
Capacitance Value 1800 uF
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 7.5 mm
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 105 °C
Ripple Current 2490 mA
Package/Case 18 X 20
Product Dimensions 20 mm
Termination Style Radial
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Leakage Current 630@2Min uA
Product Diameter 18 mm
Product Height 20 mm