EEUFC1V471 Panasonic
EEUFC1V471 Images
Please contact us for more photos of EEUFC1V471
Part Number EEUFC1V471
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 35V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 1220mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFC1V471
Datasheet download EEUFC1V471.pdf
Request Quotation for EEUFC1V471
EEUFC1V471 Specifications
Part Number EEUFC1V471
Type Radial
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 20
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 35 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 470 uF
Leakage Current 164.5@2Min uA
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Ripple Current 1220 mA
Operating Temperature -55 to 105 °C
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm