EEUFJ1C152U Panasonic
EEUFJ1C152U Images
Please contact us for more photos of EEUFJ1C152U
Part Number EEUFJ1C152U
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1500uF 16V 20% (10 X 20mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 0.013Ohm 2550mA 3000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFJ1C152U
Datasheet download -
Request Quotation for EEUFJ1C152U
EEUFJ1C152U Specifications
Part Number EEUFJ1C152U
Product Dimensions 10 x 20
Supplier Package Radial
Tolerance 20 %
Leakage Current 240@2Min uA
Ripple Current 2550 mA
Equivalent Series Resistance 0.013 Ohm
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Package/Case 10 X 20
Construction Aluminum Cylindrical Can
Mounting Through Hole
Voltage(DC) 16 V
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 1500 uF
Product Diameter 10 mm
Product Height 20 mm