EEUFM0J102 Panasonic
EEUFM0J102 Images
Please contact us for more photos of EEUFM0J102
Part Number EEUFM0J102
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 4000 hr 105\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM0J102
Datasheet download EEUFM0J102.pdf
Request Quotation for EEUFM0J102
EEUFM0J102 Specifications
Part Number EEUFM0J102
Product Dimensions 12.5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Voltage(DC) 6.3 V
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Rad Hard No
Ripple Current 1290 mA
Leakage Current 63@2Min uA
Capacitance Value 1000 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 5 mm
Mounting Through Hole
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm