EEUFM0J102B Panasonic
EEUFM0J102B Images
Please contact us for more photos of EEUFM0J102B
Part Number EEUFM0J102B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1000uF 6.3V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1290mA 4000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM0J102B
Datasheet download EEUFM0J102B.pdf
Request Quotation for EEUFM0J102B
EEUFM0J102B Specifications
Part Number EEUFM0J102B
Termination Style Radial
Rad Hard No
Lead Pitch For Radial 5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Tolerance 20 %
Package/Case 10 X 12.5
Product Dimensions 12.5 mm
Capacitance Value 1000 uF
Ripple Current 1290 mA
Leakage Current 63@2Min uA
Lead Finish Tin
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 6.3 V
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm