EEUFM1E331L Panasonic
EEUFM1E331L Images
Please contact us for more photos of EEUFM1E331L
Part Number EEUFM1E331L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 25V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 1240mA 3000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1E331L
Datasheet download EEUFM1E331L.pdf
Request Quotation for EEUFM1E331L
EEUFM1E331L Specifications
Part Number EEUFM1E331L
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin
Product Dimensions 15 mm
Ripple Current 1240 mA
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Mounting Through Hole
Leakage Current 82.5@2Min uA
Capacitance Value 330 uF
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 8 X 15
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 15 mm