EEUFM1H151B Panasonic
EEUFM1H151B Images
Please contact us for more photos of EEUFM1H151B
Part Number EEUFM1H151B
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 150uF 50V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 1170mA 4000h 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1H151B
Datasheet download EEUFM1H151B.pdf
Request Quotation for EEUFM1H151B
EEUFM1H151B Specifications
Part Number EEUFM1H151B
Capacitance Value 150 uF
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 12.5 mm
Package/Case 10 X 12.5
Rad Hard No
Termination Style Radial
Leakage Current 75@2Min uA
Tolerance 20 %
Ripple Current 1170 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5 mm
Lead Finish Tin
Product Diameter 10 mm
Product Height 12.5 mm