EEUFR1V391L Panasonic
EEUFR1V391L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1V391L
Part Number EEUFR1V391L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 390uF 35V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1560mA 9000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1V391L
Datasheet download EEUFR1V391L.pdf
Request Quotation for EEUFR1V391L
EEUFR1V391L Specifications
Part Number EEUFR1V391L
Leakage Current 136.5@2Min uA
Mounting Through Hole
Package/Case 8 X 20
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Voltage(DC) 35 V
Capacitance Value 390 uF
Product Dimensions 20 mm
Ripple Current 1560 mA
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Termination Style Radial
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm