EEUFM1H181L Panasonic
EEUFM1H181L Images
Please contact us for more photos of EEUFM1H181L
Part Number EEUFM1H181L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 180uF 50V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1430mA 4000h 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFM1H181L
Datasheet download EEUFM1H181L.pdf
Request Quotation for EEUFM1H181L
EEUFM1H181L Specifications
Part Number EEUFM1H181L
Capacitance Value 180 uF
Leakage Current 90@2Min uA
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 20 mm
Ripple Current 1430 mA
Max Processing Temp 250 to 260
Lead Finish Tin
Package/Case 8 X 20
Lead Pitch For Radial 3.5 mm
Mounting Through Hole
Operating Temperature -40 to 105 °C
Product Diameter 8 mm
Product Height 20 mm