EEUFR0J331 Panasonic
EEUFR0J331 Images
Please contact us for more photos of EEUFR0J331
Part Number EEUFR0J331
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 6.3V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 455mA 2000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR0J331
Datasheet download EEUFR0J331.pdf
Request Quotation for EEUFR0J331
EEUFR0J331 Specifications
Part Number EEUFR0J331
Operating Temperature -40 to 105 °C
Max Processing Temp 250 to 260
Capacitance Value 330 uF
Package/Case 6.3 X 11.2
Mounting Through Hole
Leakage Current 20.79@2Min uA
Ripple Current 455 mA
Lead Finish Tin
Voltage(DC) 6.3 V
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Product Dimensions 11.2 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm