EEUFR1A221H Panasonic
EEUFR1A221H Images
Please contact us for more photos of EEUFR1A221H
Part Number EEUFR1A221H
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 220uF 10V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial Cylindrical 2.5mm 455mA 5000 hr 105\u00b0C Ammo Pack
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1A221H
Datasheet download EEUFR1A221H.pdf
Request Quotation for EEUFR1A221H
EEUFR1A221H Specifications
Part Number EEUFR1A221H
Capacitance Value 220 uF
Operating Temperature -40 to 105 °C
Construction Cylindrical
Voltage(DC) 10 V
Mounting Through Hole
Package/Case 6.3 X 11.2
Ripple Current 455 mA
Lead Finish Tin
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Rad Hard No
Leakage Current 22@2Min uA
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm