EEUFR1C182L Panasonic
EEUFR1C182L Images
Please contact us for more photos of EEUFR1C182L
Part Number EEUFR1C182L
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 1800uF 16V 20% (10 X 25mm) Radial 5mm 2470mA 10000 hr 105\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level EEUFR1C182L
Datasheet download EEUFR1C182L.pdf
Request Quotation for EEUFR1C182L
EEUFR1C182L Specifications
Part Number EEUFR1C182L
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Lead Finish Tin
Operating Temperature -40 to 105 °C
Mounting Through Hole
Ripple Current 2470 mA
Product Dimensions 25 mm
Max Processing Temp 250 to 260
Termination Style Radial
Package/Case 10 X 25
Lead Pitch For Radial 5 mm
Leakage Current 288@2Min uA
Voltage(DC) 16 V
Capacitance Value 1800 uF
Product Diameter 10 mm
Product Height 25 mm